The Sunnyside Sharks placed 1st in 13 events in the Swim Meet versus the Naches Barracudas last Thursday, July 1. Results for the top finishers are listed below. The full swim meet results can be found online at SunnysideSun.com.

Team scores

Naches: 589

Sunnyside: 203

Girls 9-10 200m Medley Relay

1st-Sunnyside (Chambers, Mackenna; Curfman, Ava; Salgado, Emily; Parker, Kyla) 4:56.43

2nd-Naches (Elliott, Iris; Blodgett, Greenley; Nelson, Kennedy; Darwood, Eva) 5:39.74

Boys 11-12 200m Medley Relay

1st-Naches (Christie, Tanner; Mendoza, Esteban; Miles, Ridge; Worley, Colton) 3:20.05

2nd-Sunnyside (Caballero, Andrew; Anderson, Ian; Wise, Noah; Stroh, Gregory) 3:49.77

Girls 13-14 200m Medley Relay

1st-Naches (Huff, Alexis; Wagner, Abby; Loeser, Addy; Lara, Kailee) 2:51.78

2nd-Sunnyside (Weaver, Jane; VanWieringen, Hailey; Wise, Sariah; Morales, Mya) 3:52.61

Boys 13-14 200m Medley Relay

1st-Naches (Jones, Logan; Cardenas, Luke; Hogue, JJ; Peace, Otis) 2:43.07

2nd-Sunnyside (Martin, Tanner; Campos, Kael; Villanueva, Chris; Hernandez, Aj) 2:56.73

Women 15-18 200m Medley Relay

1st-Naches (Scott, Kellynn; Carvajal, Isabella; Miles, Lillian; Stapleton, Leah) 2:46.98

2nd-Sunnyside (Evans, Kenzie; Sanchez, Rana; Bonzi, Tayler; Ruiz, Alo) 2:48.03

Men 15-18 200m Medley Relay

1st-Naches (Teerink, Cameron; Cardenas, Gabriel; Ross, Lucas; Mendoza, Luis) 2:14.95

2nd-Sunnyside (Anderson, Benjamin; Hauver, Cannon; Weaver, Reid; Gonzalez, Samuel) 2:36.53

Girls 9-10 50m Butterfly

1st-Peace, Sadie (Naches) 1:03.72; 2nd-Kerns, Eva (Naches) 1:12.29; 3rd-Salgado, Emily (Sunnyside) 1:16.98

Boys 9-10 50m Butterfly

1st-Tree, Noah (Sunnyside) 1:04.54; 2nd-Scott, Bon (Naches) 1:08.31; 3rd-Worley, Noah (Naches) 1:08.50

Boys 11-12 50m Butterfly

1st-Anderson, Ian (Sunnyside) 53.75; 2nd-Branch, James (Naches) 54.18; 3rd-Bohlke, Jack (Naches) 59.54

Boys 13-14 50m Butterfly

1st-Peace, Otis (Naches) 36.60; 2nd-Villanueva, Chris (Sunnyside) 37.23; 3rd-Cardenas, Luke (Naches) 41.54

Women 17-18 50m Butterfly

1st-Sanchez, Rana (Sunnyside) 38.77; 2nd-Evans, Kenzie; (Sunnyside) 44.01; 3rd-Bonzi, Ryen (Sunnyside) 46.43

Men 17-18 50m Butterfly

1st-Oplinger, Joey (Naches) 29.77; 2nd-Anderson, Benjamin (Sunnyside) 41.35; 3rd Weaver, Reid (Sunnyside) 42.43

Boys 8 & Under 50m Breaststroke

1st-Worley, Grayson (Naches) 1:31.82; 2nd-Haringa, Ethan (Sunnyside) 1:32.28; 3rd-Hatfield, Luke (Naches) 1:36.16

Girls 9-10 50m Breaststroke

1st-Hanchett, Hadley (Naches) 51.71; 2nd- Salgado, Emily (Sunnyside) 1:21.03; 3rd Collins, Ashlyn (Naches) 1:21.16

Boys 11-12 50m Breaststroke

1st-Mendoza, Esteban (Naches) 50.84; 2nd-Worley, Colton (Naches) 54.35; 3rd-Anderson, Ian (Sunnyside) 54.60

Women 15-16 50m Breaststroke

1st-Stapleton, Leah (Naches) 44.36; 2nd-Scott, Kellynn (Naches) 45.67; 3rd-Ruiz, Alo (Sunnyside) 46.75

Women 17-18 50m Breaststroke

1st-Sanchez, Rana (Sunnyside) 43.81; 2nd-Evans, Kenzie (Sunnyside) 52.32; 3rd-Stroh, Cecilia (Sunnyside) 53.00

Men 17-18 50m Breaststroke

1st-Oplinger, Joey (Naches) 40.73; 2nd-Anderson, Benjamin (Sunnyside) 43.44; 3rd-Hauver, Cannon (Sunnyside) 44.30

Boys 9-10 50m Backstroke

1st-Scott, Bon (Naches) 1:00.92; 2nd-Campos, Kaleb (Sunnyside) 1:05.20; 3rd-McCoy, Luke (Naches) 1:06.05

Girls 11-12 50m Backstroke

1st-Hatfield, Sara (Naches) 42.88; 2nd-Elliott, Toni (Naches) 48.72; 3rd-Maltos, Kaylia (Sunnyside) 52.47

Boys 11-12 50m Backstroke

1st-Christie, Tanner (Naches) 52.31; 2nd-Anderson, Ian (Sunnyside) 56.59; 3rd-Miles, Ridge (Naches) 57.03

Boys 13-14 50m Backstroke

1st-Peace, Otis (Naches) 39.85; 2nd-Cardenas, Luke (Naches) 40.56; 3rd-Hernandez, Aj (Sunnyside) 43.05

Women 15-16 50m Backstroke

1st-Bonzi, Tayler (Sunnyside) 42.27; 2nd-Stapleton, Leah (Naches) 43.82; 3rd-Scott, Kellynn (Naches) 45.30

Women 17-18 50m Backstroke

1st-Sanchez, Rana (Sunnyside) 39.95; 2nd-Evans, Kenzie (Sunnyside) 41.73; 3rd-Bonzi, Ryen (Sunnyside) 45.98

Men 17-18 50m Backstroke

1st-Oplinger, Joey (Naches) 35.90; 2nd-Anderson, Benjamin (Sunnyside) 39.95; 3rd-Hauver, Cannon (Sunnyside) 44.93

Girls 9-10 50m Freestyle

1st-Hanchett, Hadley (Naches) 50.12; 2nd-Peace, Sadie (Naches) 50.95; 3rd-Salgado, Emily (Sunnyside) 55.61; 3rd-Parker, Kyla (Sunnyside) 55.61

Boys 9-10 50m Freestyle

1st-Critchlow, Tanner (Naches) 45.77; 2nd-McCoy, Luke (Naches) 45.82; 3rd-Campos, Kaleb (Sunnyside) 46.29

Boys 11-12 50m Freestyle

1st-Anderson, Ian (Sunnyside) 39.87; 2nd-Christie, Tanner (Naches) 40.57; 3rd-Worley, Colton (Naches) 41.06

Boys 13-14 50m Freestyle

1st-Villanueva, Chris (Sunnyside) 30.13; 2nd-Peace, Otis (Naches) 31.60; 3rd-Cardenas, Luke (Naches) 34.42

Women 15-16 50m Freestyle

1st-Stapleton, Leah (Naches) 35.97; 2nd-Bonzi, Tayler (Sunnyside) 38.10; 3rd-Ruiz, Alo (Sunnyside) 38.16

Women 17-18 50m Freestyle

1st-Sanchez, Rana (Sunnyside) 33.11; 2nd-Evans, Kenzie (Sunnyside) 36.07; 3rd-Bonzi, Ryen (Sunnyside) 37.08

Men 17-18 50m Freestyle

1st-Oplinger, Joey (Naches) 29.86; 2nd-Anderson, Benjamin (Sunnyside) 30.29; 3rd-Hauver, Cannon (Sunnyside) 35.78

Girls 9-10 200m Freestyle Relay

1st-Sunnyside (Parker, Kyla; Alvord, Khloe; Curfman, Ava; Salgado, Emily) 4:22.44

2nd-Naches (Collins, Ashlyn; Blodgett, Greenley; Elliott, Iris; Hanchett, Hadley) 4:26.68

Boys 9-10 200m Freestyle Relay

1st-Naches (Elliott, Mitchell; Worley, Noah; Strom, Keats; Scott, Bon) 3:42.78

2nd-Sunnyside (Castilleja, J.J.; Contreras, Noah; Soto, Jaycek; Campos, Kaleb) 4:22.17

Boys 11-12 200m Freestyle Relay

1st-Naches (Mendoza, Esteban; Christie, Tanner; Bohlke, Jack; Worley, Colton) 2:48.21

2nd-Sunnyside (Anderson, Ian; Wise, Noah; Caballero, Andrew; Stroh, Gregory) 3:39.21

Girls 13-14 200m Freestyle Relay

1st-Naches (Lara, Kailee; StMartin, Denali; Huff, Alexis; Loeser, Addy) 2:34.84

2nd-Sunnyside (Weaver, Jane; Wise, Sariah; VanWieringen, Hailey; Wise, Kennedy) 3:11.13

Boys 13-14 200m Freestyle Relay

1st-Naches (Cardenas, Luke; Hogue, JJ; Strom, Avery; Peace, Otis) 2:24.76

2nd-Sunnyside (Villanueva, Chris; Hernandez, Aj; Martin, Tanner; Campos, Kael) 2:29.92

Women 15-18 200m Freestyle Relay

1st-Sunnyside (Ruiz, Alo; Evans, Kenzie; Bonzi, Tayler; Sanchez, Rana) 2:33.13

2nd-Naches (Scott, Kellynn; Carvajal, Isabella; Miles, Lillian; Stapleton, Leah) 2:36.90

Men 15-18 200m Freestyle Relay

1st-Naches (Cardenas, Gabriel; Parker, Liam; Mendoza, Luis; Ross, Lucas) 1:58.24

2nd-Sunnyside (Hauver, Cannon; Weaver, Reid; Gonzalez, Samuel; Anderson, Benjamin) 2:22.24

Boys 9-10 200m Individual Medley

1st-Scott, Bon (Naches) 4:53.70; 2nd-Huffman, Colin (Naches) 5:14.92; 3rd-Soto, Jaycek (Sunnyside) 5:53.50

Boys 11-12 200m Individual Medley

1st-Mendoza, Esteban (Naches) 4:11.43; 2nd-Anderson, Ian (Sunnyside) 4:12.67

Boys 13-14 200m Individual Medley

1st-Cardenas, Luke (Naches) 3:21.85; 2nd-Peace, Otis (Naches) 3:27.35; 3rd-Martin, Tanner (Sunnyside) 4:18.00

Women 17-18 200m Individual Medley

1st-Sanchez, Rana (Sunnyside) 3:13.85; 2nd-Evans, Kenzie (Sunnyside) 3:51.44; 3rd-Stroh, Cecilia (Sunnyside) 3:59.63

Men 17-18 200m Individual Medley

1st-Oplinger, Joey (Naches) 2:45.75; 2nd-Anderson, Benjamin (Sunnyside) 3:36.78; 3rd-Hauver, Cannon (Sunnyside) 3:44.85

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.